dermokosmetyki
polecane
przez specjalistów

Rozpuszczalny kolagen

Rozpuszczalny kolagen - podstawowy składnik włóknistej tkanki łącznej, a także materiał budulcowy skóry. W tkance łącznej wchodzi w skład proteoglikanu stanowiącego  swoisty szkielet podporowy skóry. System ten podtrzymuje jej zewnętrzne warstwy, pełniąc jednocześnie funkcję łącznika za skórą właściwą. Prawie 75 % suchej masy proteoglikanu stanowi to białko,  przy czym jego dominującym składnikiem jest tzw.  kolagen I (85 – 90 %).
Najbardziej cenny ze względu na swoje własności jest kolagen III – znany również jako rozpuszczalny, który stanowi około 8 – 11 % tego układu. Jest to biopolimer wyróżniający się nadzwyczajną zdolnością wiązania wody. Jego obecność w proteoglikanie determinuje utrzymanie na odpowiednim poziomie nawilżenia skóry, dzięki czemu zapewnia jej odpowiednie napięcie i elastyczność. Jeżeli przyjmiemy, że od 20 do 40% wody obecnej w ludzkim organizmie skomasowane jest w skórze, to główna jej część (~70%) jest magazynowana przez to białko.  
Podczas prowadzonych badań produktów z jego zawartością zaobserwowano jednak, tylko efekty działania tego surowca w obrębie naskórka. W głębszych warstwach skóry jego oddziaływanie  jest praktycznie niewidoczne.  Związane jest to z faktem, iż  białko to, stosowane w wyrobach w postaci makrocząsteczki, nie ma możliwości pokonywania bariery warstwy rogowej. Pomimo stwierdzenia tego  faktu   zainteresowanie kolagenem praktycznie nie maleje Kolagen jest bowiem doskonałym środkiem okluzyjnym, przewyższającym pod tym względem inne układy. Charakteryzuje się on doskonałymi właściwościami błonotwórczymi a jego roztwory nie są przy tym lepkie. Powstające na powierzchni warstewki mają zdolność wchłaniania i zatrzymywania wilgoci, co powoduje że skóra staje się bardziej napięta i elastyczna. Pojawiają się również informacje, że efekt wizualnej poprawy skóry poddanej działaniu preparatów zawierających w składzie to białko związany jest z tym, że utworzony na powierzchni skóry film załamuje światło w sposób zapewniający efekt czysto optycznego zmniejszania zmarszczek.

 
Copyright © 2011 ESTETICA. Realizacja: DANNET. Wszelkie prawa zastrzeżone.