dermokosmetyki
polecane
przez specjalistów

Gliceryna, glikol propylenowy

Glycerin-propylene-glycol - gliceryna, glikol propylenowy – alkohole wielowodorotlenowe znane również, jako poliole (określenie to wywodzi się od ich angielskiej nazwy – polialkohol), lub glikole (większość ma słodki smak i kojarzona jest z cukrem – glikozą. Wyjątek glikol propylenowy, który jest gorzki). Surowce nawilżające, charakteryzujące się  właściwościami higroskopijnymi, często określane mianem humektantów.
Gliceryna jest jednym z najstarszych surowców wykorzystywanych w kosmetyce do nawilżania skóry. Po raz pierwszy została ona użyta w tym celu przed kilkudziesięciu laty i do dnia dzisiejszego znajduje szerokie zastosowanie w recepturach kosmetycznych. Surowiec ten utrudnia parowanie wody, jak również obniża jej temperaturę zamarzania. Ze względu na małą cząsteczkę gliceryna ma zdolność przenikania przez barierę warstwy rogowej, dzięki czemu może ona działać zarówno na powierzchni naskórka jak i w jego głębszych warstwach. Przyciągając wilgoć z powietrza surowiec ten zabezpiecza ilość wody niezbędną dla prawidłowego nawilżenia skóry. Osiągany przy jego pomocy efekt jest stosunkowo trwały i utrzymuje się nawet do 24 godzin, co w istotny sposób wpływa na przebieg wielu zachodzących tam zjawisk, między innymi na proces degradacji korneodesmosomów, a w konsekwencji prawidłową eksfoliację naskórka. W literaturze można znaleźć także informacje mówiące iż, obecność gliceryny w układzie skórnym wspomaga funkcjonowanie obecnych tam lipidów.
Równie chętnie wykorzystywanym humektantem jest glikol propylenowy, który w ilości kilku procent tworzy na skórze wilgotny, nie wysychający film, obniżający współczynnik TEWL (Transepidermal Water Loss), czyli poprzeznaskórkowy ubytek wody, dzięki czemu zapobiega przesuszeniu skóry, zapewnia jej prawidłowe nawilżenie. Ułatwia on również wnikanie wielu substancji w głąb skóry, zwiększając ich efektywność. Działa synergicznie z konserwantami, dzięki czemu można ograniczyć ich ilość w preparacie.

 
Copyright © 2011 ESTETICA. Realizacja: DANNET. Wszelkie prawa zastrzeżone.